3D Secure online alışverişlerde ya da online olarak tahsilat hizmeti sunan firmaların, kart sahibinin güvenli bir şekilde banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi için müşteri, banka ve firma arasındaki güvenlik sistemine verilen isimdir.  Dünyanın en büyük kart sağlayıcılarından olan Visa ve MasterCard tarafından desteklendiğinden, en çok tercih edilen güvenli ödeme sistemidir.

  • Örnek 3D Secure ekranı aşağıda gibidir.

3D SECURE NASIL ÇALIŞIR?

Ödeme veya tahsilat yaparken kart bilgilerimizi girebileceğimiz bir ekran karşımıza çıkar bu ekranda kart bilgilerimizi girdikten sonra karşımıza bankanın 3d secure ekranı gelir. Bu ekranda ödeme yaptığınız firma ismi, yapacağınız işlem tutarı, işlem yaptığınız tarih ve saat ve son olarak kart numaranızın şifreli hali gösterilir. Tabi bu ekran bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Daha sonra ekranda ki boş kutucuğa telefonunuza bankadan gelen OTP (tek kullanımlık şifre) girip onayladıktan sonra işleminiz gerçekleşiyor ve kart sahibine sms ya da mail ile işlem başarılı mesajı gönderiliyor.

ODUYO.COM.TR 3D SECURE KULLANIYOR MU?

Oduyo sisteminde World, Cardfinans, Axess, Bonus, HSBC ve Maximum kredi kartı ve banka kartlarında 3D Secure sistemi aktif durumda çalışmaktadır.

3D SECURE AVANTAJLARI NELERDİR?

Güvenli alışveriş ve tahsilat işlemleri için 3d secure olmazsa olmazdır. Bu gibi işlemlerde 3d secure kullanmak kredi kartı sahiplerinin güvenliğini sağlamak için oldukça önemlidir. Çünkü art niyetli kişiler tarafından çalıntı kart bilgileriyle işlem yapmanın tamamen önüne geçiyor ve kart bilgilerinin sahibi dışından başka bir kimsenin kullanmasını önlüyor.

BAZI BANKALARIN 3D SECURE EKRANLARI,

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.