Açık Bankacılık (Open Banking) Nedir?

Açık bankacılık nedir sorusu, günümüzde en çok merak edilen konulardan biridir.

Şimdilerde hemen her konuda dijitalleşme çağına gidildi. Bu alanda özellikle parasal konularda internete bağlı işlemler oldukça arttı. Bunun nedeni ise insanların bankaya giderek işlem yapmak yerine bunu daha pratik şekilde yapma gereksiniminden kaynaklanıyor.

Açık Bankacılık daha anlaşılır şekliyle, insanların banka ve finansal işlemlerini çok daha kolay şekilde yapmaları için üçüncü parti kuruluşlarla paylaşılan hizmet modelidir. Bu hizmet modeli güvenilir bir hizmet içerir.

Açık Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Açık bankacılık avantajları nelerdir, sıklıkla merak edilir.

  • Açık bankacılık işlemlerinde şeffaflık ve kolaylık temel hedeflerdir. Bunun yanı sıra pek çok yenilik bu hizmetin beraberinde geliyor.
  • Açık bankacılık sisteminde belirli ara yüzler bulunur. Bu ara yüzler sayesinde pek çok finans uygulaması, internet bankacılığı gibi işlemlere tek bir uygulama ile ulaşım sağlanır. Daha basit şekilde, banka işlemlerinin yapılması sağlanır.
  • Ayrıca bütün gerekli ve önemli bilgiler, saklı tutulur. Tamamen güvenli bir platformdur.

Açık bankacılık, yeni sistem olduğu için şimdilerde sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Pek çok kişi için daha pratik bir hizmettir. Hızlı işlem sevenlerin, olumlu sonuçlar elde etmesi için tercih edilebilir bir uygulamadır.

Ödüyo Ekstre tek bir panel üzerinden çalıştığı için banka hesaplarına ayrı ayrı giriş yapmanıza gerek kalmadan zamanı verimli kullanarak tüm bankaların hesap hareketlerini, hesap durumlarınızı günlük-haftalık-aylık olarak anlık grafik raporları ile görüntüleyebilir, bir önceki günün devir bakiyesi ile anlık bakiyeyi takip edebilirsiniz.

Açık Bankacılığın Önemi?

Açık bankacılığın önemi bu sistemde, kolay işlem yapılması cevabını vermek mümkündür. Bu konuda açık bankacılık önem taşıyan bir hizmettir.

Açık bankacılık sistemi sayesinde, tüm veri analizleri, ödeme ve parasal işlemler tek bir koldan ilerler. Bu şekilde kişilere daha güzel bir para planlaması yapmasına yol açar. Daha kolay bir yöntemdir. Ayrıca yenilikçi bir yöntem olduğu için her işlem çok daha şeffaf şekilde İlerler. Bu yüzden de güvenli bir kullanım sağlanır.

Şimdiye kadar kullanılan geleneksel bankacılık yöntemleri, daha yavaştı. Bu yüzden işlemler daha yavaş ilerliyordu.  Ayrıca doğru analiz yapmayı zorlaştıran sistemler uyguluyorlardı. Bu yüzden şimdilerde popüler hale gelen açık bankacılık sayesinde, her şey daha pratik bir hal aldı. Herkesin başlıca tercihi olan uygulamalardan biri haline geldi.

Dijital bankaların faaliyet esasları ile servis modeli bankacılığı hakkındaki yönetmeliği okumak için tıklayınız.

 

Hemen Bizimle İletişime Geçin Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Ekran Üzerinden Görüntüleyin.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.