B2B İş Modeli Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Günümüz iş dünyasında artık mal ve hizmetlere gelen talepler sınır tanımıyor. Bunun sebebi ise artık bir hizmet satın almanın oldukça kolay olması. Tüketiciler, nerede olursa olsun oturduğu yerden bile herhangi bir ürünü veya hizmeti satın alabilmektedir. Tabii bu satın alma işlemi her zaman direkt olarak tüketici ve üretici arasında gerçekleşmez. Bazen üreticiler, daha çabuk satış gerçekleştirmek için aracılardan da destek alır. Aracıların da iş modeline dahil olması ile birlikte ortaya B2B iş modeli çıkmaktadır.

  •  B2B İş Modeli Nedir?

Öncelikle B2B, business to business açılımının kısaltmasıdır. Dilimizde bu iş modelinin tanımı genelde işletmeden işletmeye ya da şirketten şirkete olarak bilinir. B2B iş modeli, şirketlerin kendi aralarında anlaşmaya vararak tamamladıkları alım satım işlemine denir. B2B sadece geleneksel ticaret için aynı zamanda e -ticaret için de oldukça önemlidir. Bu iş modeli, genelde iki veya daha fazla üretici tarafından gerçekleştirilir. Şirketlerin bu modelde hedef kitlesi üretici değil, toptan veya perakende satış yapan diğer işletmeler olur. B2B iş modeli, genelde e-ticaret tabanlı çalışan farklı yazılım uygulamaları ile birlikte geniş kapsamlı olarak kullanılmaktadır.

  • B2B Tahsilat Sistemi Nedir?

B2B tahsilat sistemi, daha çok e-ticaret tabanlı işlem gerçekleştiren işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde asıl bayii, aracı olan işletmelerden kolayca ödeme alabilir. Aynı zamanda aracılar da bu sistem sayesinde son kullanıcılardan ödeme almakla beraber ana işletmeye kolayca ödeme yapabilmektedir.

B2B online sistem sayesinde her iki taraf da birbirine ödeme yaparken herhangi bir zorluk çekmemekte ve bu sayede daha çok verim almaktadır. Bayileri olan asıl şirketler, online tahsilat sistemini farklı güvenli altyapılar ile birleştirerek verimi arttırmaktadır.

Ödüyo ile tüm bayilerin ve alt bayilerinin ödemelerini tek bir ekrandan yönetin, takip edin ve sunduğumuz ayrıcalıklı çözümler sayesinde tahsilatlarınızı kısa süre de gerçekleştirin. Ödüyo ile her bayiye ayrı pos verilmesinin meydana getirdiği ekstra maliyeti ortadan kaldırın.

  • B2B İş Modelinin Şirketlere Faydaları

Şirketler, B2B iş modeli sayesinde bir tedarikçi firmadan toptan ürün satın alarak potansiyel alıcıları ürün satma fırsatı bulur. Bu iş modelinde genelde satıcı taraf toptan ürün satmak isterken alıcı taraf da bu toptan ürünleri alıp, perakende satış modeli üzerinden kazanç sağlamak istemektedir. Yani B2B sayesinde iki taraf da kazançlı çıkmaktadır.

Asıl bayiiler, potansiyel tüketicilere ulaşmak için çeşitli analizler yapmadan direkt olarak toptan ürün satışı yaparak kolayca ürünlerini satmaktadır. Tedarikçi firmalar ise daha uygun fiyata aldıkları ürünleri farklı analizler yaparak nihai tüketicilere satabilmektedir. Yani B2B iş modeli faydaları saymakla bitmez..

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.