İŞ BANKASI SANAL POS BAŞVURU

 • İş Bankası Sanal POS özellikleri nelerdir?

İş Bankası Sanal POS başvuru hizmeti, kolay entegre olunan yazılım altyapısı ile, e-ticaret dünyasında kartlı ödeme kabulünü zahmetsizce sağlar. Değişik formatları ile ihtiyacınıza en uygun raporları sunar. İş Bankası Sanal posunuzu kolaylık Ödüyo Sisteminize entegre edebilirsiniz.

 • Sanal POS tahsisinde işyerlerinde aranan özellikler nelerdir?

İşyerinin aktif bir web sitesi olması,

İşyerinin web sitesi güvenliğinin minimum 128 bit şifreli SSL sertifikası ile sağlanmış olması, (SSL sertifikası bulunmayan işyerleri İş Bankası Güvenli Ödeme Sayfalarını kullanabilmektedir.)

İş yerinin web sitesinde;

 1. Sunduğu ürünün/hizmetin tam ve açık tanımı
 2. Sunduğu ürünün/hizmetin fiyatı
 3. Siparişin iptali ve ürünün iadesi ile ilgili koşullar ve bunların kart hamili tarafından okunup kabul edildiğini gösteren ‘kabul ediyorum’ seçeneği
 4. Müşteri hizmetleri irtibat telefonları ve elektronik posta adresleri
 5. İşyerinin ticaret unvanı
 6. İşyerinin ikamet ettiği ülke adı ve işyeri adresi
 7. Teslimat politikası
 8. İşlemin gerçekleştirildiği para birimi
 9. Varsa ithalat kısıtlamaları
 10. Gizlilik taahhüdü ve bilgi güvenliği politikası
 11. MasterCard, Visa ve American Express logoları net bir şekilde yer almalıdır.
 12. Yasal düzenlemeler çerçevesinde satışı yasaklanmış ürünlerin sitede satılmaması,
 13. E-satış belgesinin iş yeri tarafından işlem gerçekleştirildikten sonra kart hamiline elektronik ya da kâğıt ortamda sunulabilecek olması gerekmektedir.
 • Sanal POS’a nasıl başvurulur?

Mevcutta Bankamız ile üye işyeri anlaşmanız bulunuyorsa sadece Şubenize başvurup talebinizi iletmeniz ve Elektronik Ticaret Sözleşmesini imzalamanız yeterli olacaktır. Mevcutta Bankamız üye işyeri değilseniz en yakın Şubemiz aracılığıyla işyeri başvurunuzu iletebilirsiniz.

 • İş Bankası Sanal POS’larından hangi işlemler yapılabilmektedir?

İş Bankası sanal POS’larında Visa, Mastercard, American Express, UnionPay, JCB ve MIR logolu tüm kredi ve banka kartları kabul edilmekte olup, fiziki POS cihazlarında yapılabilen satış, taksitli satış, vade farklı satış (Maximum Fırsat), MaxiPuan kullanma, ön provizyon alma/kapama işlemleri Sanal POS’ta da yapılabilmektedir. Ayrıca, bayi kart kullanan üye işyerleri tahsilâtlarını sanal POS üzerinden de gerçekleştirebilmektedirler.

 • İş Bankası Sanal POS’u ile yurtdışı kartlar ile hangi para birimleri kullanılarak işlem yapılabilir?

Bankamız sanal POS’unu kullanan işyerleri yurtdışı bankalara ait kredi ve banka kartlarıyla, ABD Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP), Avustralya Doları (AUD), Danimarka Kronu (DKK), İsveç Kronu (SEK), İsviçre Frangı (CHF), Japon Yeni (JPY), Kanada Doları (CAD), Kuveyt Dinarı (KWD), Norveç Kronu (NOK), Suudi Arabistan Riyali (SAR), Rus Rublesi (RUB) ve Çin Yuanı (CNY) olmak üzere 14 farklı para birimi ile yabancı para cinsinden işlem yapabilmekte ve söz konusu işlem tutarları döviz hesaplarına aktarılmaktadır.

 • İş Bankası Sanal POS’unda Bankamatik kartı (debit kart) ile nasıl işlem yapabilirim?

Bankamatik kartı ile internette yapılan işlemlerde 3D secure sistemi zorunludur.

 • Sanal POS hizmeti için herhangi bir ücret talep edilmekte midir?

İş Bankası sanal POS hizmeti için yıllık BSMV dahil 1.150 TL ücret alınmaktadır.

 • 3D güvenlik uygulaması nedir?

3D Secure sistemi, e-ticaret işlemlerinin güvenli olarak yapılabilmesini sağlayan ve uluslararası kart kuruluşlarınca desteklenen bir sistemdir. 3D secure altyapısı olan e-ticaret sitelerin kart hamilleri, güvenli bir şekilde işlem yapabilmektedirler. 3D Secure sistemini kullanmayan üye iş yerlerinde, kart hamilinin bilgisi dışında gerçekleştirilen işlemlere kart hamillerinin itiraz etmeleri durumunda işlem tutarları uluslararası kuralları çerçevesinde üye işyerlerinden geri alınmaktadır. 3D secure ile işlem güvenliği sağlanırken, üye işyerleri de kart hamillerinin işlem bana ait değil yönündeki itirazlarından korunmaktadır.

İş Bankası için 2 adet pos türü bulunmaktadır.

1) Asseco See(EST)

2) İnnova

Ödüyo olarak bu pos türlerinden sadece Asseco See(EST) firmasına ait altyapı ile entegrasyonumuz bulunmaktadır.

İş Bankası Sanal Pos başvuru onayı alındı ise yapılması gereken işlemler aşağıdaki gibidir,

Sanal Pos onayından sonra sanal pos kurulumu ekranına giriş için mail olarak aşağıda ekran görüntüsündeki gibi bir mail gelecektir.

Maildeki bilgiler ile aşağıda ekran görüntüsü ve linki bulunan sayfaya girilerek kurulum işlemleri başlatılabilir. Şifre bilgisi mailde yer almamaktadır. Mailde belirtilen 0212 319 0607 numaralı destek hattını arayarak şifre bilgisi öğrenilebilir.

İş Bankası Sanal Pos Girişi; https://spos.isbank.com.tr/isbank/report/user.login?opr=pw&language=tr

Mailde gelen “Mağaza Kodu”, “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” bilgileri girilerek sanal pos yönetim ekranına girilmiş olur.

Pos Kurulum Ekranı girişine kadar “Normal Security” ve “3D Security” aynı işlemler yapılır.

Ekrana giriş yapıldıktan sonra Normal Ödeme ve 3D Ödeme yöntemlerine göre farklı tanımlar yapılır. Hangi işlemlerin yapılacağını altta 2 ayrı yöntem olarak bulabilirsiniz.

1. Normal Ödeme (Normal Security)

Sanal Pos yönetim ekranına girdikten sonra aşağıda ekran görüntüsünde olduğu üzere Yönetim menüsünden Kullanıcılar alanındaki Kullanıcı Ekleme bölümüne girilir.

Yeni Kullanıcı Ekle bölümünden kullanıcı bilgilerinin ekleneceği Kullanıcı Oluşturma ekranı açılmış olacaktır.

Açılan detay ekranında zorunlu* alanlar girilerek bilgiler not alınmalıdır.

Oluşturulan kullanıcının türü Api Kullanıcısı olması gerekir. Aksi halde doğru çalışmayacaktır.

Tanımlanan bu bilgiler Ödüyo menüsünde bulunan banka tanımlama ekranına “Mağaza No”, “Api Kullanıcısı” ve “Şifre” bilgileri girilerek çekim sırasında banka ile haberleşmesini sağlanacaktır.

Tanım ekranındaki bilgiler Ödüyo banka tanımına girilir. Daha sonra pos tanımı kaydedilir.

2. 3D Ödeme  (3D Security)

Sanal Pos yönetim ekranına girdikten sonra Yönetim menüsünden 3D Secure alanındaki 3D Ayarları kısmına gelinir. Ekranda 3D modeli yazan kısmında 3D değil “3D Pay” olarak seçilmiş olması gerekir. Ödüyo İşbank Sanal Posu için 3D Pay kullanılır. 3D modeli 3D geliyorsa Banka ile görüşerek modeli 3D Pay yaptırılması gerekir. 3D Ayarları ekranda ki Güncelle butonuna basarak yeni İşyeri Numarası güncellemesi yapılır. Yenile dendiğinde ekrana gelen 3D Key numarası Ödüyo  Pos Tanımına Girmek için not alınır.

3D Pay modeline ait İşyeri Numarası alındıktan sonra Ödüyo  menüsünde bulunan Banka tanımlama ekranına “Mağaza No” ve “3D Key” bilgileri girilerek çekim sırasında haberleşmesi sağlanacaktır.

Belirtilen tüm bu tanımlar yapılarak pos çekim işlemlerinin yapılması sağlanır. Pos tanımlama ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Sanal Pos Tanımlama için hazırlamış olduğumuz  E-Kılavuzu inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.