Kimlik Kartıyla Ödeme Sistemi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte nakit para taşıma da azalmıştır. İnsanlar yaptıkları alışverişleri genelde kartla ödemeyi tercih eder. Fakat farklı bankalardan çok fazla karta sahip olmak insanların aklının karışmasına ve durumun zorlaşmasına neden olabilir. Kimlik kartıyla ödeme sistemi sayesinde insanlar bu işlemleri çok rahat bir şekilde yapabilecekler.

Bilindiği gibi son birkaç yıldır hayatımıza girmiş olan çipli nüfus cüzdanları farklı alanlarda kullanılabiliyor. Bu kartların günümüzde hem ehliyet hem de e-imza olarak kullanımı mümkün. Bu özelliklerine ise bir yenisi daha ekleniyor. Kimlikler artık bir ödeme sistemi olarak da kullanılabilecek. Günümüzde dünyada kimlik ile ödeme sistemini kullanan çeşitli ülkeler bulunuyor. Ülkemiz de bu sistemi kullanmaya başlayacak ülkeler arasında yer alıyor.

 

Yeni Kimlik Kartı ile Ödeme Nasıl Gerçekleştirilecek?

E-devlet sistemi gereğince yeni kimlik kartları içerisinde vatandaşların güvenlik, sağlık gibi pek çok bilgisi özel çipler içerisinde yer alıyor. Elektronik kimlik için özel olarak geliştirilen cihazlar bu kimliğin doğrulaması işlemini gerçekleştirecek. Bu sayede vatandaşlar yeni çipli kimlikleri ile;

  • Para transferi
  • Alışveriş
  • Kredi kullanımı
  • E-imza gibi pek çok işlemi yapabilecekler.

Çipli kimliklerin kullanımının artması ile birlikte kurumlar da artık elektronik kimlik doğrulamasına geçmeyi amaçlıyor. Artık günümüz teknolojisinde cihazlar uzaktan kimlik doğrulamasının yapılabildiği alanlarda kimlik ile para transferi ya da çeşitli kredi işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Bu uygulama sayesinde çipli kimlik kartları vatandaşı n diğer kartlarının yerini alacak gibi görünüyor. Bunun yanında e-kimlik ve e-imza işlemleri ile de yasal süreçlere uygun bir şekilde müşteri elde edilmesi de mümkün oluyor. Çipli kimlikler sayesinde kişiler alışveriş esnasında bankaların sunmuş olduğu avantajları ve kredi tekliflerini kimlik doğrulama ve e-imza sayesinde kabul edebilecekler.

Kimlikle ödeme sistemi sayesinde bankaların yeni müşteri kazanması da çok daha kolay olacaktır. Bu uygulama sayesinde yeni üye iş yerleri bankaların şubesi konumunda olacak. Günümüz koşullarında bankalar kredi başvurusu gibi işlemleri için üye iş yerlerinde de bir görevli bulunduruyor. Bunun yanında ıslak imza, kurye, kağıt, arşiv gibi işlemlerin yüksek maliyetli olduğu işlemler yürütülüyor.

Kimlik ödeme sistemlerinin gelmesi de pek çok avantajı beraberinde getirecek. Kart dağıtım, kart komisyon, operasyon masrafları, yurt dışına ödenen paralar da artık vatandaşlardan alınmayacak. Bunun yanında bu uygulama pek çok yerel şirkette uygulanacağı için ülke ekonomisi de bu durumdan olumlu bir şekilde etkilenecek gibi görünüyor.

 

Parmak İzi ile Güvenli Ödeme Sistemi

Bunun yanında kimlik kartı ile ödeme işlemi kişilerin finansal özgürlüğünü de artıracak. Bunun yanında kimlik kartının yetkili kurumlardan mı alındığı ya da kişiye ait olup olmadığı da parmak izi, PIN, dijital fotoğraf, dijital sertifika ile gerçekleştirilebilecek. Bu şekilde POS cihazlarında PIN girerek yapılan ödemelerden çok daha güvenli bir işlem sağlanmış olacak.

Normal kredi kartlarını başkalarının ele geçirmesi durumunda rahat bir şekilde işlem yapmaları mümkünken E-kimlik kartlarda parmak izi doğrulama bulunacağı için bu işlemlerin yapılması mümkün olmayacak. Bunun yanında e-kimlik kartları ile milli ödeme sistemi de olmuş oluyor. Bu şekilde yabancı ödeme altyapıları ile meydana gelen yurtdışı bağımlılığı da daha az bir hale gelmiş olacak. Bunun yanında bankalar kendi kartlarını da dağıtamayacaklar. Bu şekilde insanların ceplerinden birden fazla kart taşıdığı dönemlerde sona erecek. Çünkü tek bir kart yardımıyla tüm işlemleri rahat bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Bu gibi sebeplerle e-kimlik kartları ile ödeme sisteminin pek çok avantajı bulunuyor.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.