mail order
  • Mail Order Nedir?

Bilindiği üzere internetin iyice yaygınlaşması ile birlikte birçok alana çeşitli yenilikler gelmiştir. Bu alanlardan birisi de ödeme yöntemleri ile ilgilidir. Alışveriş sektörü olarak da adlandırabileceğimiz bu sektörde ödeme yapma kolaylığı her geçen gün daha da artıyor. Özellikle mail order ile insanlar, artık yanlarında kart taşımadan ödeme yapma kolaylığına erişiyor.

Mail order, son zamanların en sık kullanılan ödeme yapma yöntemlerinden bir tanesidir. Normal şartlarda kredi ya da banka kartı ile ödeme yapmak için kartınızın fiziksel olarak yanınızda olması gerekmekte. Mail order ile fiziksel olarak kartınızın yanınızda olmasına gerek yok tabi kart bilgilerini ezberleyebilirseniz 😊 Aşağıdaki mail order formu ile ödemenizi yapabilirsiniz. Tabi burada ki riskler saymakla bitmez ama aşağıda da gördüğünüz üzere mail order formu üzerinden bir çok özel bilginizi paylaşmanız gerekmektedir.

Gönderdiğiniz form sonrası ödeme yapacağınız firma POS cihazına kart üzerinde bulunan numaraların ve güvenlik kodunun girilmesi yeterli oluyor. Bundan sonraki süreç ise normal kart ile işlem yapıyormuşsunuz gibi devam ediyor. Mail order ile yapılan alışverişin normal kart ile yapılan alışverişe göre en temel farkı slip kavramı ile ilgilidir. Normal kart ile alışveriş yaptığınızda genelde 2 adet slip kesilir ve birisi müşteri de kalırken diğeri de mağazada kalır. Mail order ile yapılan alışverişlerde ise çoğu zaman tek slip kesilmektedir. Burada mail order işlemini yapan firma çalışanının en ufak bir art niyet çerçevesinde yaklaşması işletme için büyük kayıplara yol açabilir.

Ödüyo ile bu riskleri ortadan kaldırabilir ve daha güvenli bir ödeme altyapısı kurabilirsiniz. Ödüyo Online Tahsilat sistemini denemek ve bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin!

 

  • Mail Order ile Nasıl Ödeme Alınır?

 

Şirketler, mail order ile ödeme alma konusunda genelde herhangi bir sorun ile karşılaşmaz. Her ne kadar ödeme şekli farklı da olsa  mail order ile yapılan ödemeyi almak, normal bir karttan gelen ödemeyi almaya benzer. Öyle ki ödeme yapıldıktan sonra söz konusu tutar, 1 ila 3 iş günü içerisinde cihazın bağlı olduğu bankaya direkt olarak aktarılır.

 

  • Mail Order Güvenli midir?

 

Mail order işlemi sırasında alıcı, kart bilgilerini tamamen açık bir şekilde girdiği için Mail order güvenli midir diye düşünebilmektedir. Oldukça doğal olan bu sorunun yanıtı kimine göre hayır iken kimilerine göre de evet olarak yanıtlanır. Alıcı, her ne kadar kart bilgilerini açık bir şekilde girse de şirket veya mağazaların bu ödeme türüne göre geliştirdiği bazı güvenlik yöntemleri bulunmakta.

 

Tabii bazı önlemler alınmış dahi olsa alıcı, kendini kanıtlamış ve güvenilir mağaza ya da şirketler aracılığı ile alışverişini tamamlamalı ki daha sonrasında herhangi bir sorun çıkmasın. Eğer kart bilgileriniz çalınırsa ya da benzeri bir durum yaşarsanız yasal haklarınıza başvurabilirsiniz.

 

  • Mail Order ve Oluşturduğu Riskler

 

Mail order, her iki taraf için de oldukça hızlı ve güvenli ödeme yöntemleri arasında fakat bazı durumlarda kullanılması çok riskli oluyor. Bu alışveriş yönteminin oluşturduğu en büyük risk ise kart bilgilerinin çalınması ve bundan şirket veya mağazanın sorumlu tutulmasıdır. Yani mail order sebebi ile hem alıcının kart bilgileri çalınabilir hem de bu durum satıcının yasal olarak suçlanmasına neden olabilir.

 

Bunun dışında alıcı, kart bilgilerini direkt olarak satıcı ile paylaştığı için alıcının herhangi bir zarar görmesi durumunda satıcı, yasal olarak suçlanabilmektedir. Satıcılar, her ne kadar kart bilgilerini gerçekten kullanmamış olsa bile bazı durumlarda yasal olarak suçlanabiliyor ve bu durum, beraberinde çok daha büyük sorunları da getirebiliyor.

 

  • Mail Order ve Avantajları

 

Mail Order riskli de olsa genel olarak incelendiğinde avantajının daha çok olduğunu söylemek mümkün. Özellikle kartınızı unuttuğunuz zamanlarda sizlerin yardımına koşan bu ödeme yöntemi, birçok açıdan avantajlıdır.

 

Bunun dışında eğer mağazadan uzaksanız ve ödeme yapmanız gerekiyorsa, yine mail order yöntemi ile mağazaya hiç uğramadan ödeme yapabilir ve gereken diğer işlemleri tamamlayabilirsiniz.

 

Bunların dışında Mail Order, turizm ve seyahat sektöründe sık sık kullanılmaktadır. Kendilerin uzakta olan bir hizmeti kolayca satın alabilen turistler açısından Mail order, aslında çok daha fazla avantajı olan limitsiz bir ödeme yapma yöntemidir. İlerleyen zamanlarda Mail Order yönteminin çok daha fazla geliştirilmesi bekleniyor çünkü şu anda bu ödeme yönteminin en büyük rakibi, QR kod ile ödeme yapma yöntemidir.

 

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.